top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תElaSatyam

האישיות היא מסיכה

האישיות שלנו היא המסיכה אותה אנו מציגים לסביבה, למעשה אנו נוהגים להחליף את המסכות, תלוי בסביבה בה אנו נמצאים. לעיתים, חלקנו יותר וחלקנו פחות מראים ומראות את פנינו האמיתיות, את המהות שלנו.


השורש של המילה ׳personality׳ (אישיות) הוא ׳persona׳ (לטינית).

מה זה פרסונה? (ע״פ ויקיפדיה)


1.תפקיד חברתי 2.דמות שמגולמת ע״י שחקן 3.המסכה או המראה שאדם מראה לעולם


התרגום המקורי לפרסונה מלטינית הוא: ׳מישהו שמדבר דרך מסיכה׳ וזאת כי ביוון העתיקה, בתיאטראות, השחקנים תמיד לבשו מסיכות כדי לגלם את הדמויות אותם שיחקו ודיברו דרך המסיכות.

כיום, אנו משתמשים/ות במילה ’personality‘ (אישיות) כדי לתאר את אופיו של אדם (הוא חמוד, היא מנומסת, האישיות שלה כובשת וכו׳) וזה מאוד משמעותי שהכוונה המקורית הייתה למסכה המכסה פָּנִים, כי זה בעצם מה שהאישיות עושה - מכסה את הַפָּנִים והַפְּנִים.


אישיות היא המידע על עצמנו, התמונה הכללית שאנו מציגים לעולם, והביטוי של האישיות שלנו מגיע בעיקר דרך הפנים. הדימוי שלנו יכול לבוא לידי ביטוי גם דרך הגוף, דרך הבגדים שאנו לובשים, המכונית בה אנו נוסעים וכן הלאה, אבל בעיקר, הפנים – המבטים, ההבעות, ההתבטאויות – הן שמעבירות את סוג האדם שאנחנו.


בהתחלה, בעבר הרחוק שלנו כאנושות (וגם כילדים, אצל רובנו) לא היה הבדל בין מה שהרגשנו בפנים לבין מה שהוצג על הַפָּנִים. כמו כל דבר אחר שקשור לגוף, הַפָּנִים הם חלק מהחייתיות שלנו ובעלי חיים מתבטאים בפשטות ובאמת, ללא מחשבה, שליטה או צנזורה.


ככל שהפכנו מתורבתים יותר והתחלנו לחיות יחד ביחידות חברתיות גדולות יותר, הצורך בשיתוף פעולה, הפשרה, פיתוח המוסכמות והאיסורים חיככו את הביטוי החיצוני האותנטי שלנו.


למדנו איך להיות מזוייפים, איך להתאים את ההתנהגות שלנו כדי לקבל את מה שהיינו צריכים/ות מהסביבה החברתית, וההרגל הפוליטי הזה נמשך גם היום.

אנו נוטים להראות פנים מסוימות לאהובנו, פנים אחרות לאנשים בעבודה ופנים אחרות לילדינו.

הפנים מסוגלות להביע שפע של הבעות ואנחנו לומדים כיצד להתאים את השרירים כדי להציג את ההבעה הנכונה לאירוע הנכון - זה הופך להרגל כה מושרש שאנחנו אפילו לא חושבים.ות על זה.


הפנים הם המקום שבו נמצאים רוב איברי החישה שלנו - עיניים, אוזניים, אף, לשון - ושם אנו אוספים מידע על העולם הסובב אותנו בצורה של ראייה, שמיעה, ריח וטעם. זה הגבול שבו הַפְּנִים שלנו נפגש עם הפריפריה, עם החוץ, ושם אנו שומרים/ת על קו ההגנה הראשון שלנו.


מבחינה אנרגטית, הַפָּנִים הם פתח שדרכו אנו יכולים להזמין את העולם אל תוכנו, לחדור דרך ההגנות שלנו. כאן, אנו קובעים אם זה בטוח להיפתח לאחרים, או שעדיף להישאר סגור.


לכן אין זה מפתיע שמצטבר מתח רב בשרירי הפנים, הראש והצוואר.


אנו שואפים/ות כל הזמן לשלוט בפנים, ליצור ולתחזק את הסוג הנכון של המסכה החברתית ולשמור אותה במקומה, להראות מה שמקובל תוך הסתרת השאר.

בעבודה עם הגוף והנשימה והסרת שריון - נרפה ונסיר את המסיכה הזאת.

נחזיר את התנועה והחיות לשרירי הפנים וניפתח להבעה אותנטית באמצעות עבודה עם הגוף והנשימה, שחרור רגשי של הרגשות שנתקעו בכל הגוף ובעיקר בגרון, פה והעיניים. נמיס ונשחרר את המאמץ להסתיר ולשנות את עצמנו, נשחחר מתח שנוצר בגוף ובמיוחד באזור הפנים כתוצאה מהדחקה של רגשות וביטויים ספונטניים ואותנטיים כך שנוכל להתהלך עם פנים רגועות יותר, רפויות שמראות את מה ומי שאנו ומסוגלות לתת לעולם להיכנס אלינו, נוכל לתת לחיים לזרום בנו יותר בחופשיות וכתוצאה מכך לחוש יותר נחת, שמחה עונג וחיבור עמוק איתנו ועם העולם.

*בתמונה: פ נ י ם | צילום ועגילים Manu Gersztenkornצפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page